Kadir Şeker Olayının Tarihsel Süreçteki Alt Metni

Tutuklu yargılanan Kadir Şeker’in 12 yıl 6 ay ceza almasının tarihsel süreçteki alt metni şudur;

 

Bu ülkede bir kadını rehin alıp haftalarca tecavüz edebilirsiniz. Canınız sıkıldıkça da dövebilirsiniz. Döverken öldürebilirsiniz. Cesedini parçalara ayırıp yakabilirsiniz. Üstüne beton dahi dökebilirsiniz.

 

Yakalanırsanız serbest bırakılır tutuksuz yargılanırsınız. Savcı 12 yıl ister, mahkeme “kadın zaten kırıtmış” 5 yeter der, “iyi halden” 3 yıl ceza alırsınız. Bir daha böyle yaramazlıklar yapıp milleti uğraştırmayacağınıza söz verirseniz afla 1 yıl yatar çıkarsınız.

 

Ama bu ülkede bir erkeği öldürürseniz bedelini çok ağır ödersiniz… İnsanlık tarihi boyunca modernleşemeyen içgüdülerimizi bilmeyen Kadir şimdi bu bedeli ödeyecek.

 

Bu içgüdüler aslında zihnimizin çok derinlerinde yatan, erk soyu koruma ilkelliğidir. Başka bir erkeğe yapılmış olsa bile korteksin kendi erkilliğine yapılmış varsaymasıdır, koruma çırpınışıdır. Milyonlarca yıl öteden miras gelen oldukça primitif dürtülerdir. Eğitim ve zekanın yetersizliğine kamufle olmuş, soyu tükendi zannedilen neandertallerle homosapienslerin devam eden gizli savaşıdır…

 

Genlerle aktarmaya devam edeceğimiz bu içgüdülerin silinmesi pek mümkün görünmüyor. Ama sonradan öğrenebildiğimiz dürtülerle belki bir kaç yüz yıl sonra “modern insandan” beklenildiği gibi bu tür içgüdüleri daha iyi bastırabiliriz diye umuyorum.

 

Öldürene verilen cezaların, öldürülenin cinsiyeti üzerinden tartılmayacağı günler dilerim…

 

Önceki Yazı Denizli Buldan Yaylası’nda Samanyolu Sabahlaması

Bir Cevap Yazın