Tutuklu yargılanan Kadir Şeker’in 12 yıl 6 ay ceza almasının tarihsel süreçteki alt metni şudur;

 

Bu ülkede bir kadını rehin alıp haftalarca tecavüz edebilirsiniz. Canınız sıkıldıkça da dövebilirsiniz. Döverken öldürebilirsiniz. Cesedini parçalara ayırıp yakabilirsiniz. Üstüne beton dahi dökebilirsiniz.

 

Yakalanırsanız serbest bırakılır tutuksuz yargılanırsınız. Savcı 12 yıl ister, mahkeme “kadın zaten kırıtmış” 5 yeter der, “iyi halden” 3 yıl ceza alırsınız. Bir daha böyle yaramazlıklar yapıp milleti uğraştırmayacağınıza söz verirseniz afla 1 yıl yatar çıkarsınız.

 

Ama bu ülkede bir erkeği öldürürseniz bedelini çok ağır ödersiniz… İnsanlık tarihi boyunca modernleşemeyen içgüdülerimizi bilmeyen Kadir şimdi bu bedeli ödeyecek.

 

Bu içgüdüler aslında zihnimizin çok derinlerinde yatan, erk soyu koruma ilkelliğidir. Başka bir erkeğe yapılmış olsa bile korteksin kendi erkilliğine yapılmış varsaymasıdır, koruma çırpınışıdır. Milyonlarca yıl öteden miras gelen oldukça primitif dürtülerdir. Eğitim ve zekanın yetersizliğine kamufle olmuş, soyu tükendi zannedilen neandertallerle homosapienslerin devam eden gizli savaşıdır…

 

Genlerle aktarmaya devam edeceğimiz bu içgüdülerin silinmesi pek mümkün görünmüyor. Ama sonradan öğrenebildiğimiz dürtülerle belki bir kaç yüz yıl sonra “modern insandan” beklenildiği gibi bu tür içgüdüleri daha iyi bastırabiliriz diye umuyorum.

 

Öldürene verilen cezaların, öldürülenin cinsiyeti üzerinden tartılmayacağı günler dilerim…

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on xing
XING
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print

Yorum Ekleyerek Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz:

Kadınlar ve Engelliler

Benzinliklerde, Avm’lerde ve hatta plazalarda denk geldiğimde “düşük zeka kapsama alanına girdim yine” diyerek tebessüm ettiğim bu durumu çok kültürlülüğü

Devamı »

Dünya Dağlar Günü

Madem bugün Dünya Dağlar Günü, 2001 senesi mart ayından bir fotoğraf paylaşayım dedim. Malum senelerdir dağlara 4 teker çıkar olduk,

Devamı »

ANA SAYFA
BELGESEL
FOTOĞRAF
TV PROGRAMI
REKLAM FİLMİ
WORKSHOP
REFERANS
BLOG
HAKKIMDA
İLETİŞİM

GEZENBILIR.COM
GEZENBILIR.ORG
GEZENBILIRMEDYA.COM
GEZENBILIRKULTUR.COM
KESIFVEMACERA.COM
YIYENBILIR.COM
BELGESEL.TV
HARIKA7.COM
FILMEKIBI.ORG
W3PORT.COM

Sitede yer alan yazılı ve görsel içeriklerin yazar adı, eser sahibi ve sitedeki bağlantı adresini belirterek “ticari olmayan” amaçlarla paylaşabilirsiniz. Yazılı ve görsel materyallerin profesyonel ve ticari kullanımları için iletişim sayfası üzerinden bilgi alabilirsiniz. Bu konudaki hassasiyetiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Copyright 2021