HAKKIMDA

SEDAT AÇIL 13 Ekim İstanbul doğumlu. Fotoğrafçı, yönetmen, yazar, doğa sporcusu, gezgin kişi…

1994 yılında başladığı fotoğraf çalışmalarına yerli ve yabancı bir çok dergi ve ajans için fotoğraf çekerek devam ediyor. Anadolu’da çektiği fotoğrafları National Geographic ve Cornucopia gibi bir çok dergide yayınlandı. Plato Film gibi büyük prodüksiyonların projelerine ve Infomag, Kariyer.net, Mutfak Magazin, Kamil Koç Yolculuk gibi dergilere fotoğraf çekti.

Fransa’da düzenlenen “Prix de la Photographie Paris” uluslararası fotoğraf yarışmasında aldığı ikincilik ödülünün dışında yerli ve yabancı yarışmalardan çok sayıda ödüller aldı, yurtiçi ve yurtdışında bir çok sergiye katıldı.

Hava fotoğrafçılığı konusunda 16 saatlik Bell 407 helikopterle uçuş tecrübesi bulunmaktadır.

National Geographic’in “90 Fotoğrafçı 90 İstanbul” albümünde yer aldı. UPS Kargo’nun Türkiye tanıtımı için tır brandalarına bastırdığı “Türkiye’den Manzaralar” projesinde 250’nin üzerinde fotoğrafı kullanıldı. TemSa, Borusan, Mynet ve UPS Kargo gibi bir çok kurumsal firmaya fotoğraf eğitimleri ve danışmanlık hizmeti verdi. Ayrıca bir dönem Üsküdar Üniversitesi’nde fotoğraf dersi de verdi.

Leman Dergi Grubu’nun gezi ve coğrafya temalı Git Dergisi’nde 1997-1999 yılları arasında gezi yazarlığı yaptı. Sürekli gezerek özellikle Anadolu’yu fotoğraflamayı amaç edindi. Sevdalısı olduğu Anadolu’nun tamamını defalarca arşınladığı gibi otuza yakın ülke gezdi.

Off-Road, karavan, yelken, bisiklet, dağcılık, dalgıçlık, kayak ve uzun soluklu overland trans ekspedisyonlar başta olmak üzere 16 yaşından beri bir çok doğa sporuyla uğraşan Sedat AÇIL, içeriği ve üye sayısıyla Türkiye’nin en büyük doğa sporları portalı Gezenbilir.com‘un ve Gezenbilir Doğa Sporları ve Gezi Kültürü Derneği’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır.

Geçmiş yıllarda Türkiye İzcilik Federasyonu (2004-2006) ve Türkiye Eskrim Federasyonu’nda (2009-2011) basın danışmanlığı görevlerinde bulundu. Ocak 2014’de yapılan genel kurul seçimlerinde Ulusal Kamp Karavan Federasyonu yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

İlk belgeseli 2001 yılında üç kişilik bir ekiple Amanos Dağları’nda gerçekleştirdiği 5 günlük trans dağ geçiş faaliyeti oldu. Trans faaliyetin belgeseli, tüm Akdeniz’e ve Güneydoğu Anadolu’ya yayın yapan Tosyalı TV’de 3 bölüm halinde yayınlandı.

TRT Belgesel kanalı için;

Off-road ve doğa sporları temalı “Yolaçık” programının sunuculuğunu ve konsept danışmanlığını,

Türkiye’nin ilk araç modifikasyon programı “Garaj”ın yapım koordinatörlüğünü ve içerik danışmanlığını,

Türkiye yaban hayatının envanteri niteliğindeki “Yaban Hayatı” adlı belgeselin yönetmenliğini yapmıştır.

TRT Haber kanalı için;

Türkiye’nin yaşlı ormanlarını konu alan ve ilk bölümünde Ereğli’de bulunan 4113 yaşındaki dünyanın en yaşlı porsuk ağacının keşfedildiği “Kadim” belgeselinin görüntü yönetmenliğini yapmıştır.

Bugüne kadar sadece TRT televizyonu için 70’den fazla belgeselin yapımında yer almıştır.

İZ TV kanalına hazırladığı “Trans Karadeniz” belgeseli için Samsun’dan başlayarak Artvin’in Gürcistan sınırına kadar ekibiyle birlikte 10 gün Karadeniz Dağları’nı arşınladı.

Belgesel çalışmalarına devam eden Sedat Açıl, yeni yayın döneminde CNN TÜRK kanalı ile yelken yarışlarını konu alan bir programın hazırlığına da devam etmektedir…

/

SEDAT AÇIL He was born on 13th October in Istanbul. He is a photographer, cinematographer, writer, travel blogger, outdoor sportsman and an avid traveler…

He has been going on his photography work since 1994 for a wide variety of domestic and international publishing as well as agencies. His photographs taken in Anatolia, have been published in several select magazines like National Geographic and Cornucopia. He also worked in big film productions like Plato Film, as well as in photography sessions for magazines like Infomag, Kariyer.net, Mutfak Magazin, Kamil Koç Yolculuk.

Apart from his second prize in international French photography contest “Prix de la Photographie Paris” he has been awarded many local and foreign prizes and attended many exhibitions both locally and internationally.

He possesses 16 hours of aerophotography experience with Bell 407 helicopter.

He has taken place in National Geographic’s “90 Photographers 90 Istanbul” album. UPS Cargo Turkey used as many as 250 of his photographs in his fleet aiming to promote Turkey. He has trained and consulted many firms like TemSa, Borusan, Mynet and UPS Cargo.

He was the author of travel articles in Git Mag between 1997 and 1999, which was the travel and geography magazine of Leman Publishings. He aimed to photograph the Anatolio by continous expeditions. Therefore, he made several travels to whole Anatolia, and visited around thirty countries.

Sedat AÇIL, who has been in mountaineering, diving, sailing, kayaking, off road and long term overland expeditions since 16-year-old; is also the founder and Board Member of Gezenbilir Association of Outdoor Sports and Travel Culture and gezenbilir.com, which is the top outdoor portal of Turkey with its content and visitors; as well as press consultant of Scouting and Guiding Federation of Turkey together with Fencing Federation of Turkey and National Camping and Caravanning Federation.

He first filmed a trans expedition in Amanos Mountains with a three pax team in 2001. This documentary was broadcast in a local television channel, Tosyalı TV, in three episodes.

Currently, he is the consultant and presenter of an off road and outdoor sports program “Yolaçık” and Turkey’s first off road vehicle modification program “Garaj” for TRT Documentary TV (Turkish Government TV). He is also the director of the documentary “Yaban Hayatı” which is a documentary about the wild life in Turkey, broadcasted in TRT Documentary TV.

Apart from his photography and documentary projects, Sedat AÇIL has been a photography instructor in Uskudar University.